Всеобща декларация за правата на човека

Член 19

Всеки човек има право на свобода на убеждение и на изразяването му; тази свобода включва правото безпрепятствено да се придържа към своите убеждения, както и правото да търси, да получава и да разпространява информация и идеи чрез всички средства и без оглед на държавните граници.

Европейска социална харта

Член 21 - Право на информация и допитване

С цел да се осигури ефективното упражняване на правото на работниците да бъдат информирани и до тях да се допитват в рамките на предприятието договарящите страни се задължават да приемат или насърчават мерки, даващи възможност на работниците или на техни представители, в съответствие с националното законодателство и практика:

a) да бъдат информирани редовно или в подходящо време и по разбираем начин за икономическото и финансовото състояние на предприятието, в което са на работа, с разбирането, че предоставянето на определена информация, което би могло да навреди на предприятието, може да бъде отказано или направено с изискването за конфиденциалност; и
b) да се допитват до тях своевременно за предлагани решения, които биха могли съществено да засегнат интересите на работниците, особено за онези решения, които биха могли да имат значителни последици за заетостта в предприятието.

Конвенция за защита на правата на човека и основните свободи

Член 10. Свобода на изразяването на мнението

1.Всеки има право на свобода на изразяването на мнения. Това право включва свободата на всеки да отстоява своето мнение, да получава и да разпространява информация и идеи без намеса на държавните власти и независимо от държавните граници. Този член не забранява държавите да подлагат на разрешителен режим радиокомпаниите, теливизионните компании и производителите на кинематографична продукция.

2. Упражняването на тези свободи, доколкото е съпроводено със задължения и отговорности, може да бъде обусловено от процедури, условия, ограничения или санкции, които са предвидени от закона и са необходими в едно демократично общество в интерес на националната и обществената сигурност и на териториалната цялост, за предотвратяването на безредици или престъпления, за защита на здравето и морала, както и на репутацията и правата на другите, за предотвратяване разкриването на информация, получена доверително, или за гарантиране авторитета и безпристрасността на правосъдието.

 

Международен пакт за граждански и политически права на ООН

Член 19

1. Никой не може да бъде обезпокояван за убежденията си.

2. Всяко лице има право на свобода на словото; това право включва свободата да търси, да получава и да разпространява сведения и идеи от всякакъв вид, независимо от границите, било устно, писмено, печатно или като произведение на изкуството или чрез каквото и да е друго средство по свой избор.

3. Упражняването на правата, предвидени в точка 2 на този член, е свързано със специални задължения и отговорности. Следователно то може да бъде подложено на известни ограничения, които трябва обаче да бъдат изрично предвидени от закона и които са необходими:
a) за зачитане на правата или на доброто име на другите;
b) за защита на националната сигурност, на обществения ред, на народното здраве или морал.

Конвенция за правата на детето на ООН

Член 13

1. Детето има право на свобода на изразяване на мнение. Това право включва свободата да търси, получава и предава информация и идеи от всякакъв вид независимо от границите в устна, писмена, печатна форма или под формата на изкуство, или чрез каквито и да са други информационни средства по избор на детето.

2. Упражняването на това право може да подлежи на известни ограничения, но те трябва да бъдат само такива, които са предписани от закона и са необходими:
а) за зачитане правата или репутацията на другите, или
б) за защита на националната сигурност или обществения ред, или на общественото здраве и морал.

Конвенция за международното право на опровержение на ООН

Член II

1. Като се има предвид професионалната отговорност на кореспондентите и информационните агенции, от тях се изисква да отразяват фактите без дискриминация и в истинския им смисъл и така да съдействат за зачитането на правата и свободите на човека, да съдействат за международното разбирателство и сътрудничество и да подпомагат поддържането на международния мир и сигурност. Счита се също така, че е въпрос на професионална етика всички кореспонденти и информационни агенции, в случай на разпространение или публикуване от тях на неверни или изопачени новини, да следват обичайната практика на разпространение по същите канали или чрез публикации на опровержения на тези новини.

Договарящите държави се съгласяват, че когато една договаряща държава твърди, че новина, разпространена от кореспонденти или информационни агенции на друга държава, без значение договаряща или не, засяга неблагоприятно връзките й с други държави, или националния й престиж или достойнство и ако тази новина е невярна или изопачена, тя може да представи своята версия на фактите (оттук нататък наричана "комюнике") на договарящата държава, на чиято територия е публикувана или разпространена тази новина. Копие от комюникето ще бъде изпратено същевременно на съответните кореспонденти или информационна агенция, за да им се даде възможност за опровержение на въпросната новина.

2. Комюнике може да бъде издадено само по отношение на новини, и то не трябва да съдържа коментари или мнения. Не трябва да бъде по-дълго, отколкото е необходимо, за да се опровергае твърдяната неточност или изопачаване, и трябва да бъде придружено от дословен текст на новината във вида, в който е публикувана или разпространена, а също така от доказателство, че тя е била предадена от чуждестранен кореспондент или информационна агенция.