Дидактически насоки по темата „Свобода на мисълта, изказа и информацията”

 

Гражданско образование

 

Тема

Съдържание

Свободата в съвременото демократично гражданство

 

  • С помощта на темата учениците се приобщават към законовите норми и фундаменталните ценности на европейското демократичното общество: стремежът към свобода; справедливост; толерантност; установяване на социален ред, позволяващ свободното развитие на индивидите и др.

 

Поставената цел редуцираме и конкретизираме чрез следните задачи в работата си с учениците:

1. Да усвоят базисни знания за функционирането на държавата, обществото, както и за многообразието на обществените отношения, за сложните взаимодействия на гражданина и обществото, да овладеят варианти и способност за вземане на решение в съответствие с посочените ценности.
2. Да осъзнаят демократичните ценности и нагласи за ефективно гражданско поведение, да се мотивират за активно решаване на конкретни проблеми.
3. Да придобият умения за упражняване на правата и задълженията си.

 

  • Основни ценности, общи за всички модерни демокрации - свободи и права на човека (универсалност, неделимост и неотменимост на правата и свободите, международни стандарти за правата на човека, международни закони за правата на човека; наследствени права; институции и процедури за защита на правата на човека)

 

  • Права на човека и основи на демокрацията – да се даде възможност да усвоят проблематиката на правата на човека, да разгледате основните международни правни документи и българската практика, да изследвате различните групи права - политически, социални, икономически и културни.

 

  • Съвременни проблеми на българското общество - разглеждане на ключови проблеми от българското обществено развитие в преходния период. Проблемите са икономически, социални, проблеми на отношенията между поколенията и на мястото на България в Югоизточна Европа и в съвременна Европа.

 

  • Глобални проблеми на съвременния свят – да спомогне за по-пълно разбиране на основни проблеми на съвременния свят - екологични, на войната и мира, на неравното разпределение на ресурсите, на тероризма и на религиозните и етнически противопоставяния, на информационното общество и на биотехнологиите.

 

  • Използване на интерактивни метод „световно кафене” – учениците да упражнят част от свободите на мисълта, изказа и информацията, произтичащи от основншите права.

 

Опорни пунктове и съждения

... "длъжността „гражданин” в нашата демократична република" /Томас Джеферсън/ .

 

Гражданския идеал формулиран от еврокомисията Делор - "да се научим да живеем заедно, да се научим да знаем, да се научим да действаме и да се научим да бъдем".

 

Вижданията на проф. П. Балкански за свободното личностно развитие на всеки ученик, основано върху идеите на хуманизма и демокрацията.