Shumen

 

Настоящата ситуация относно свободата на съвестта и религията в света

 

 

Хората в една трета от държавите по света не могат да практикуват свободно религията си, сочи изследване на центъра „Пю”, цитирано от агенциите през декември 2009г. Това значи, че са потиснати религиозните свободи на 70 % от населението на планетата, тъй като някои от тeзи държави са изключително многолюдни. Според изследването тенденцията за подтискането на религиозните права е следствие от държавната политика и законите в тези страни или от враждебни действия от страна на отделни хора или групи, породени от религиозна нетърпимост.

Резултатите от проучването разкриват, че гражданите на Иран, Египет, Индонезия, Пакистан и Индия, едни от най-населените държави в света, търпят най-големи ограничения, що се касае до изповядването на религията. Според изследването в 20 % от държавите по света са налице много строги рестрикции, наложени от правителството. В тази група страни попадат Саудитска Арабия и Иран, както и бившите комунистически държави като България, Беларус и Русия, където държавният атеизъм е бил заместен от религия, която е покровителствана от властите и се ползва с привилегии.

В Бразилия, Япония, САЩ, Италия, Южна Африка и Великобритания хората се радват на най-много свобода при изповядването на религията си.

В същото време стана ясно, че има вероятност Франция да спре да дава гражданство заради традиционно мюсюлманско облекло. Френският министър на имиграцията Ерик Бесон заяви, че иска бурките и другите видове традиционни мюсюлмански дрехи, които покриват тялото на жените от главата до петите, да станат пречка за получаване на гражданство или право на дълготрайно пребиваване. Бесон каза, че планира да предприеме конкретни мерки в тази посока. По думите му забраната на бурките в страната е неизбежна.

В началото на 2010г. парламентарен доклад във Франция отхвърли тезата, че гражданите са длъжни да бъдат разпознаваеми през цялото време, когато са на обществени места. Парламента не прие забраната за носене на ниджаб или бурка с опасението, че тя може да е противоконстиционна.

Същия проблем е на дневен ред и пред Белгия, през месец март 2010г. мнозинството в белгийския федерален парламент се обедини около проектозакон, който забранява на мюсюлманките да закриват лицето си на публични места /по информация на в-к „Соар”/.

Текстът, който трябва да бъде гласуван в средата на април, предвижда глоби от 15 до 25 евро и до 7 дни затвор за тези които ходят по улиците и на други обществени места с бурка или ниджаб.

Проектът забранява появата на обществени места „с изцяло или частично маскирано или подправено лице по начин, който не позволява то да бъде идентифицирано”.