От екипа на ГПЧЕ”Н.Вапцаров”, Шумен, България

 

10 декември - Международен ден за правата на човека

 

На 10 декември се отбелязва Международният ден за правата на човека. На този ден през 1948 година Общото събрание на ООН приема Всеобщата декларация по правата на човека, въплътила стремежите и надеждите на народите и отделните личности да живеят в достойнство, равноправие и сигурност.

Принципите на Всеобщата декларация са основа за създаването на Международния пакт за граждански и политически права и Международния пакт за икономически, социални и културни права, както и на редица други международноправни инструменти.

Отбелязването на годишнината от приемането на Всеобщата декларацията по правата на човека преминава по традиция под определен надслов. Тази година честванията ще преминат под надслова „Прегърни различието, прекрати дискриминацията"- призив, отправен още от първите редове на Декларацията. Дискриминацията по пол, раса, етнически произход, религия или вярвания, увреждания, възраст или сексуална ориентация е несъвместима с основните принципи, по които Европейският съюз е създаден.

По повод Международния ден за правата на човека в ГПЧЕ”Н.Вапцаров” организирахме дебат на тема „Индивидуалното право е над обществения интерес или можем ли да демонстрираме религиозната си принадлежност на обществени места?”. Дебатите преминаха по правилата на играта „Карл Попър” дебати. На финала утвърждаващия отбор на Пламен, Тони и Гергана Иванова изразиха мнение, че „Религията е изконно човешко право. Демонстрирайки религиозността си на обществени места ние имаме възможността да съхраним своята уникалност, култура и идентичност. Демонстрирането на религия е само показ, но не и налагане. Трябва да има толерантност и търпимост на различията между хората. Трябва да се стремим към премахване на предразсъдъците си.” Отрицаващия отбор на Гергана Борисова, Пламен Андреев и Цветелина в защита на тезата, че обществения интерес е над индивидуалния казаха, че: „Развитието на обществото е по-ценно от индивида. Не трябва да се демонстрира религиозната принадлежност на обществени места, защото това поражда конфликти. Това е ограничение, а не забрана. Целта е запазване на общността като цяло.”. Журито присъди победа на утвърждаващия отбор. Гост на дебата бе г-жа Росица Василева мениджър на Европейският информационен център „Европа директно” Шумен, който предостави подаръци за всички участници в дебатите.

Като пълноправен член на Европейския съюз България допринася за разработването и провеждането на общата европейска политика в областта на правата на човека. Отбелязвайки заедно с другите членове на международната общност Световния ден на правата на човека, България потвърждава решимостта си да продължи да провежда последователна политика, насочена към реализиране на всички права и основни свободи за всички хора.