7.1.3.F

 

 

 

 

 

 

 

 

Гимназия с преподаване на чужди езици „Н.Вапцаров” Шумен, България

Дидактически насоки по темата “Свобода на мисълта, изказа и информацията”

Български език и литература

 

Тема

Съдържание

1. Свободата като избор в поезията на Христо Ботев

Теза: В поезията на Христо Ботев свободата е основна ценност, която организира и осмисля всички страни от човешкия живот – самоосъзнаването на народността и нацията, нравствения избор на човека, същината на човешкото, смисъла на живота, пътищата към спасението, моделите и примерите на човешко поведение. Само когатовсичко това се осъзнае, ще може да се реализира романтическата мечта на поета – достойният живот на човека, народността и нацията.

Интерпретация:

  1. Свободата не е преодоляване на външни обстоятелства, а преди всичко духовно узряване на човека:

-          да пожелаеш свободата означава да се отърсиш от апатията;

-          за да стане това, са необходими усилия и вземане на отговорни решения: преодоляване на конфликта между верността към свободата и верността към майката, бащата, любимата;

-          свободата е тази, която може да осмисли човешкия живот и това изисква временно отхвърляне на човешките си привързаности;

-          За да се случи всичко това всеки трябва да избере свободата в себе си. Затова е необходим примерът на герой образец, който да зададе модел на човешко поведение. Именно такъв образец герой създава Христо Ботев с образите на Васил Левски, Хаджи Димитър.

Извод: Поезията на Христо Ботев със своите мотиви и нравствени внушения издига проблема за свободата в основен за цялостното съществуване на човека. По този начин тя го обвързва не само с конкретните задачи на епохата, но и основните принципи и ценности, върху които се градят човешките общности.

Текстове: „Майце си”, „На прощаване”, „Хаджи Димитър”, „Обесването на Васил Левски”

 

 

 

 

PAVLIKENI  7.1.3.F